1. Málna: meglepetések a piros bogyóról - HáziPatika
  2. A málna bőrre, hajra és egészségre gyakorolt jótékony hatása 17 pontban | Természetes gyógymód | DrTihanyi.com
  3. A málna egészségre gyakorolt jótékony hatása
  4. Málna-kisokos: minden, amit tudni érdemes róla - Netamin Webshop
  5. Vitamin Sziget - Enciklopédia / Málna

A málna közkedvelt gyümölcs, a gyerekektől a felnőttekig mindenki szereti. Ízletes, illatos, jól néz ki, sőt rendkívül egészséges is – gyógyhatásairól több ezer éves feljegyzések is léteznek. Ebben a cikkben részletesebben bemutatjuk ezt a kis piros bogyót. Megtudhatod, hogy honnan származik, milyen jótékony hatásokkal bír, hogyan vásárold és tárold, illetve hogyan fogyaszthatod. A málna története A málna Magyarországon is őshonos, Európában a legészakibb területeken és Portugálián kívül mindenhol terem. Fehér, sárga, lila és fekete is létezik, a leggyakoribb a piros málnaszem. Már az ókorban is gyógynövényként volt ismert. A középkorban nagy mennyiségben gyűjtötték erdős területek szélén, tisztásokon, irtásokon, és kolostorokban termesztették, nemesítették. Carolus Clusius már 1601-ben különbséget tett vörös és sárga fajták között. Latin neve Rubus idaeus, ami annyit tesz: " vadszeder az Idáról ". A legenda szerint ugyanis Krétán, az Ida nevű hegyen kezdték termeszteni, majd onnan terjesztették el a rómaiak.

Málna: meglepetések a piros bogyóról - HáziPatika

A málna bőrre, hajra és egészségre gyakorolt jótékony hatása 17 pontban | Természetes gyógymód | DrTihanyi.com

  1. Málna jótékony hatása a szervezetre lyrics
  2. Tankönyvkatalógus - OH-MAT01TA/I - Matematika 1. tankönyv I. kötet
  3. Kelly hősei teljes film magyarul 1970
  4. Málna: meglepetések a piros bogyóról - HáziPatika

A málna egészségre gyakorolt jótékony hatása

Málna-kisokos: minden, amit tudni érdemes róla - Netamin Webshop

Egy maréknyi, 100 gramm málna kb. 26 mg C-vitamint biztosít, ami a napi ajánlott bevitel harmada. A C-vitaminban gazdag gyümölcsök fogyasztása segíti a szervezetet a fertőzések elleni védekezésben, a gyulladáscsökkentésben és a káros szabad gyökök semlegesítésében. • A málnában olyan antioxidáns vitaminok vannak még, mint az A-vitamin és E-vitamin. Emellett kis mennyiségben olyan egészségvédő antioxidáns fitovegyületeket is tartalmaz, mint a lutein, a zeaxanthin és a béta-karotin. A fentebb már említett vegyületekkel közösen mindezek segítenek megvédeni szervezetünket az oxigén eredetű szabad gyökök és reaktív oxigén származék (ROS) ellen, melyek nagy szerepet játszanak az öregedés és a krónikus betegségek kialakulásának folyamatában. • A málna ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity, vagyis Oxigéngyök Elnyelő Kapacitás) értéke 100 grammra viszonyítva 4900-as. Ezzel az élen áll a gyümölcsök között antioxidáns-képesség terén. • Az ásványi anyagok közül a kálium-, mangán-, réz-, vas- és magnéziumtartalma kiemelkedő.

Kedvcsinálónak néhány recept, amiben mi is használtunk málnát – kattints és készítsd el: Bogyós zabkása reggelire Céklás gyümölcskenyér bögrésen, rizsliszttel Dinnyepizza Felhasznált irodalom

Vitamin Sziget - Enciklopédia / Málna

Másrészt rendszeresen fogyasztva könnyen megőrizhetjük az egészségünket a málnában lévő antioxidánsok miatt. A gyümölcscukor pedig segít helyrebillenteni az ingadozó vérnyomást és kialakítani a megfelelő vércukorszintet. Gyógyhatásai Fertőtlenít, összehúzza a pólusokat, illetve húgyúti problémák kezelésére is ajánlott a málna leveléből készített főzet vagy tea. A levelek egész nyáron szedhetőek. A tea segít a cukorbaj kezelésében, csillapítja a lázat és erősíti az immunrendszert. Antibakteriális hatása miatt a szájban lévő gyulladások kezelésére alkalmas, illetve gargalizálva remek torokgyulladás esetén. Női bajok csodaszere A málnalevél-tea a menstruációs fájdalmak enyhítésére kínál alternatívát azok számára, akik nem szívesen szednek gyógyszer. Emellett a terhesség időszakában, a kezdeti rosszullétek mérséklődnek vagy megszűnnek azoknál a kismamáknál, akik legalább napi egy csészével fogyasztanak belőle. Illatozó kerti dísz A rendkívül vízigényes növényt ősszel érdemes ültetni. Ha megfelelő talajt találunk, 10 évig is szüretelhetjük a málnát.

A málnaszörp és a gyümölcs frissen fogyasztva is jótékony hatású az egészségre. Vértisztító hatásai közé tartozik, a vércukorszint csökkentése, a magas vérnyomás csökkentése, a vér körforgásának serkentése, a menstruációs zavarok megszüntetése, a szívműködés szabályozása stb. Megemlítendő a málnalekvár jótékony hatása is. Mint minden bogyós gyümölcsnek, így a málnának is van allergiakeltő hatása, mely az arra érzékenyeknél nem várt reakciókat válthat ki. Ezek a tünetek különfélék lehetnek, a legjellemzőbb a viszkető bőrkiütés, amit csalánkiütésnek hívunk, de előfordulhat szénanátha jellegű, valamint asztmaszerű panasz is. Ezen tünetek jelentkezésekor természetesen abba kell hagyni a gyümölcsfogyasztását, illetve az immunrendszer harmonizálásával csökkenthetjük a panaszokat. A legfontosabbak ehhez a C-vitamin, az antioxidánsok, valamint az Omega-3 zsírsavak.